Kırılmaz Cam Diye Tanıtılıp Camı Kırılan Tesla'nın Yeni Arabası Cybertruck Hakkında Bilinen Her Şey

1 Views
Published
Kırılmaz Cam Diye Tanıtılıp Camı Kırılan Tesla Cybertruck Hakkında Bilinen Her Şey

Merhaba sevgili Webtekno takipçileri yepyeni bir iki dakikada teknoloji bölümüne hoşgeldiniz. Bu bölümde konuğumuz kırılmaz cam diye tanıtılıp camı kırılan tesla cybertruck!

Arkadaşlar öncelikle hastalığım maalesef devam ediyor. Bu nedenle biraz kötü görünüyorum kusura bakmayın diyerek hem süremizi hem de videomuzu başlatıyorum.

Artık bence hepinizin bildiği gibi araç geçtiğimiz günlerde fasolu bir lansmanla tanıtıldı. Bu faciayı bir yana koyacak olursak, araç trafikteki bir arabadan çok bir bilim-kurgu filmi için tasarlanmış zırhlı araca benziyor.

Tasarımın kaba olmasının nedeni; kullanılan çeliğin 30X paslanmaz bir çelik olduğu ve bu çeliğin ancak bu kadar bükülebileceğini presin kırılabileceği şeklinde açıklanıyor. Ek olarak çeliğin SpaceX’in beklenen araçlarından birisi olan Starship’te kullanılan çelik ile aynı çelik olduğu ifade edildi. Bu çelik 9mm’lik bir silah kurşununa kadar dayanıklı. Aracın aeorodinamik olarak oldukça başarılı olduğu test sonuçları da internette paylaşıldı. Fakat yine de bu tasarımın aşırı ağır olacağı internette araca iletilen eleştirilerden birisi.

Araç 0’dan yüze cüssesiyle tamamen ters orantılı bir şekilde 2.9 saniye gibi bir sürede çıkabiliyor. Tabiki de motoru elektrikli ve 250 kW’lik şarjı destekleyen Superchargersisimli iki farklı batarya seçeneğiyle sunuluyor, bunlar;400KM, 480KM ve 800KM gibi 3 farklı menzil olarak tanımlanmış. Aslında bir offroad aracı olarak düşünülen bu kamyon 16 inç yerden yükseklik sağlıyor ve süspansiyonunun en iyisi olduğu Musk tarafından belirtiliyor. Fakat internette ön ve arka aksların arasındaki mesafe kısalığının kırılma anlamında aslında çok da müthiş olmadığı belirtilen açıklamalar da yer alıyor.

Şu meşhur cam kırılma vakkası da Elon Musk’ın lansman sırasında “bakın bizim camlar kırılmaz” diye cama bir demir bilye fırlatması sonucunda yaşandı. Aracın camı zart diye kırıldı. Sonradan gelen açıklamalarda “bunun tam bir hüsran” olduğunu kendisi de ifade etti fakat yine de lansman öncesinde uygulanan testlerin video görüntüleri paylaşıldı ve “camın aslında kırılmadığı” gösterilmiş oldu.

Elon Musk camın neden kırıldığını yaptıkları soruşturma sonucunda açıkladı: “Camın kırılmasının esas nedeni bilye değil bir öncesinde uygulanan balyoz testlerinde camın alt kısımlarının kırılmasıydı” dedi. Fakat yine de şirket hiçbir reklam olmadan 146.000 ön sipariş aldı.

Her neyse

Yeni Cybertruck’ların satış fiyatı 400 km için 39.999$, 480KM için 49.900$, 800KM için ise 69.900$ olarak belirlenmiş. Bunun en düşüğünü türkçeye çevirdiğimizde yaklaşık 230.000 + Vergiler gibi bir maliyet ortaya çıkıyor. Ek olarak otonom yani kendi kendini sürebilsin diyorsanız fiyata 4.000$ daha eklemeniz gerekiyor. Bu özelliklerde ve görüntüdeki bir araç için vergileri saymazsak görece uygun bir fiyat. Ayrıca 2 siyah ve beyaz olacak şekilde iki renk seçeneği olacak. Bir aksilik olmazsa dünya’da 2021 yılında trafikte olacağı söyleniyor.Kanalımıza abone olmayı unutmayın ► http://goo.gl/y4AjCY

Hepsi ve daha fazlası için : http://www.webtekno.com/
Category
Teknoloji
Be the first to comment