2000 TL'lik Apple AirPods Pro Kulaklıkları Almamanız İçin 4 Neden

1 Views
Published
2000 TL'lik Apple AirPods Pro Kulaklıkları Almamanız İçin 4 Neden

Merhaba sevgili Webtekno takipçileri! Bu videomuzda sizlerle birlikte Apple’ın ülkemizde yaklaşık 2.000 TL’ye satılan kulaklığını neden almamanız gerektiğine dair gerekçelerimizi sıralayacağız.

Hazırsanız başlayalım arkadaşlar…

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bu kulaklık meselesi toplumda resmen statü göstergesi gibi bir şey oldu. Kulağında Airpods takılı olanlar sanki daha statülü insanlarmış gib görünmeye başladı. Bu insanların değil sistemin suçu. Neyse…

İlk meselemiz tabiki de fiyatı. Arkadaşlar kulaklıkların Türkiye satış fiyatı yaklaşık 2.000 TL’yi buluyor şu anda. Bu fiyata neler alabileceğiniz saymıyorum bile. Ama mesela yeni bir telefon alabilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın 2.000 TL verdiğiniz bir kulaklıkta kaliteli sound için sesi açmak zorunda kalmak, sesi açınca da tiz bölgelerdeki patlamalara kulağınızın yırtılışına tanıklık etmek baya can sıkıcı. Hele ki sennheisser dururken. Eğer derdiniz sound’sa Sennheisser’dan 10X daha iyi bir kulaklık alabilirsiniz.


Kısayollarla devam edelim. Airpods pro’ların üzerine yerleştirilen bu sistemle birlikte kulaklığın uç kısmına dokunuşlarınızla komut verebiliyorsunuz. Mesela iki kere basınca şarkı değiştirme, tek dokunuşla şarkıyı durdurma veya kişilleştirebileceğiniz seçenekle aktif gürültü özeliğinin ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Buraya kadar her şey süper ama hiç kullanışlı değil. Birincisi doğru yere basmak bir çile iken bu basışlar sırasında kulaklığın kulağınızdaki oturuşunu da etkiliyorsunuz. Yani kulaklık pıt diye düşebiliyor. Düşme meselesine de gelecem. Yani bu kulaklıkla komut verme sizi “aman tanrım inanılmaz inovatif” gibi bir tribe itiyorsa bence aldanmayın. Hiç kulanışlı değil. Hatta bence gidin Airpods’un bir önceki modelini alın. Onda iki kere dokunmanız yeterli, iki parmakla yapmaktan çok daha basit ve kullanışlı. Cebinize de yaklaşık 1000 TL para kalır.

İkinci meselemiz şu gürültü önleyici özellik. Şimdi arkadaşlar gürültü önleyici aktif edildiği zaman dinlediğiniz parçanın kaynağının kalitesine bağlı olarak derinlik ve bass soundlarda bir takım kayıplar yaşatıyor sizlere. Bunu videoda anlatmak çok zor ancak bunu denediğiniz zaman anlayabilirsiniz. Evet, ilk modelinde gürültü önleme yoktu ama 2000 TL verilmiş bir kulaklıkta gürültü önleyiciyi açınca yaşadığınız sound kaybı düşünmeye değer. Bu anlamda Sony’nin gürültü önleyici kulaklıkları hem daha uygun fiyatlı hem de daha başarılı sound almanızı sağlayacaktır.Geldik meselemiz sağlığınız. Kulak sağlığı belki de hayatımızda en çok dikkat etmemiz unsurlardan birisi. Bir yanlış anlaşılmayı öncelikle bi düzeltelim. Eğer kulağınıza soktuğunuz nesne kulak çubuğu formatındaysa kulaklarınızda kir birikmesi ve geriye itim yapar. Yani bu kir birikme meselesi Apple’ın AirPods’larında tasarım anlamında direkt bir unsur değil. Ama imkansız da değil. Sadece dikkat edilmiş bir tasarım söz konusu.

Fakat iş sese gelince denklem değişiyor. Öncelikle kulaklarımız sürekli olarak ses ileten ve havadar ortamlarda takılıyorlar. Çünkü şöyle düşünün aslında kulaklarımız havada dolanan sesi kulak içine iletmek için çalışan birer dönüştürücü gibidir. Sesi alır ve kulağınıza uygun hale getirir.

Sesler de belirli titreşimlerden oluşurlar ve bir ses dalgası kulağınıza ulaştığında kulak zarınız fiziksel olarak titremeye başlar. Bu işlem sırasına kulak kepçesi dediğimiz şu yapının işlevi gerçekten mucizevi ve önemlidir. Çünkü dışarıdan gelen sesleri kulağınıza iletmek için bir ön işlemden geçirir. Hatta sesleri daha iyi duymanız içi belirli yükseltmeler bile yapabilirler. Yani aslında dışarıdan gelen sesleri beyninizin onları algılayabileceği ve zarar görmeden atlatabileceği bir dönüştürücü işlevini üstlenir.

Kulağınızda AirPods varken de duyma süreci dış kulak, orta kulak, iç kulak, beyin sapı ve tabiki de beyniniz içerir. Fakat AirPods’larda en çok zarar gören işlev iç kulaktır.

Peki bu Airpods ve diğer tüm kulak içi kulaklıklarda ne eksik? Tabiki de direkt olarak kulağınızın içine girmesi ve kulak kepçesini işlevsizleştirmesi daha fazla ses duyayım derken doğal dengeyi bozmanız anlamına gelir. Yani özünde belirli işlevlerden geçip kulağa iletilmesi gereken ses o ara aşamayı yaşamadan direkt zarar iletiliyor. Bu da kulak kaslarınızın sürekli hareket etmesi anlamına geliyor. Çünkü kulak kaslarımız sabit değil, ortamına ve gelen ses şiddetine göre pozisyon alırlar.

E kulak kepçesini aradan çıkardık ne olacak şimdi?

.......

Kanalımıza abone olmayı unutmayın ► http://goo.gl/y4AjCY

Hepsi ve daha fazlası için : http://www.webtekno.com/
Category
Teknoloji
Be the first to comment