Featured

Talihli Amele - HD Türk Filmi

4,098 Views
Published

Talihli Amele; İlyas Salman, Hümeyra Akbay'ın başrollerini paylaştığı 1980 yapımı Türk Filmidir.

Talihli Amele filminin diğer oyuncuları; Metin Serezli, Ulvi Alacakaptan, İsmet Ay, Mustafa Alabora, Aliye Uzunatağan, Zerrin Doğan,Erdal Özyağcılar, Salih Kalyon, Ekrem Dümer, Osman Seden

Talihli Amele filminin Yönetmeni Atıf Yılmaz, senaryo Başar Sabuncu'ya aittir.
Yapımcı: Atıf Yılmaz
Müzik: Memet Duru


Talihli Amele filminin konusu: Konu : Mehmet Ali (İlyas Salman) karısı ve iki çocuğuna daha iyi bir yaşam sağlayabilmek umuduyla, hep birlikte köyden İstanbul'a gelirler. Önce bir inşaatta iş bulur. Mehmet Ali, mesleğinde ilerleyip, iyi bir duvarcı ustası olmayı amaçlarken, büyük şehirdeki tüketim toplumunun oyunlarına birden kendini kaptırır. Bir şirketin reklâm kampanyasıyla ünlü bir reklâm yıldızı olur. Gene düzmece bir reklâm kampanyasıyla bir apartman dairesi kazanır. Basının ilgisi ve hediyeler derken, duvarcı ustasının yaşamı birden değişir. Ama bu çarpık sermeya oyunclarının tutsağı olan Mehmet Ali, gerçekte hiç birşeyin sahibi değildir. Saf, temiz yürekli Anadolu çocuğu Ali, bir türlü ayak uyduramadığı düzenin kurbanı olup aklını yitirir.

Notlar : Sansür Kurulu’nun tümüyle reddettiği film, Danıştay kararı il e gösterime girdi. “Anadolu delikanlısı deli olarak gösterilemez” gerekçesiyle, Mehmet Ali’ye deli gömleği giydirilen sahneler filmden çıkarıldı.

Talihli Amele - İlyas Salman & Hümeyra (1980 - 74 Dk)

Filmde, çalışmak için İstanbul’a gelen bir adamın reklam yıldızına dönüşmesiyle başına gelenler anlatılır. Mehmet Ali, İstanbul’a gelip bir inşaatta çalışmaya başlar. Bir gün inşaata çekim yapmak için reklamcılar gelir. Çekimlerin ardından amelelerle bir hatıra fotoğrafı çekilir. Mehmet Ali’nin yüzü, fotoğrafı gören müdürün dikkatini çeker. Bu tesadüfle Mehmet Ali kısa zamanda reklam kampanyasının yıldız ismi olur. Ancak talihli amele, başına konan talih kuşunun bedelini ağır ödeyecektir.

Yönetmen:Atıf Yılmaz

Senaryo:Başar Sabuncu

Yapımcı:Atıf Yılmaz

Görüntü Yönetmeni:Çetin Tunca

Oyuncular:İlyas Salman,Hümeyra,Metin Serezli,Zerrin Doğan,Aliye Uzunatağan,İsmet Ay,Mustafa Alabora,Erdal Özyağcılar,Kamuran Yüce,Gökhan Mete,Ulvi Alacakaptan,Salih Kalyon,Osman Fahir Seden,Feyzi Tuna,Hüseyin Kutman,Ekrem Dümer,Yalçın Avşar,Nail Çetin,Devrim Salman,Ömer Köylü,Aslan Kaçar,Hüseyin Kaşif,Ahmet Çevik,Şeref Çokşeker

Category
Turkce
Tags
talihli amele izle
Be the first to comment